Arnold Matteuse plats

Tartu Linnavalitsuse arhitektuuri ja ehituse osakond korraldas ideekonkursi Tartus Näituse tn ja Taara pst ristmikul oleva haljasala ja sellega seotud tänavaruumi kujundamiseks. Võistlusala haaras endasse nii Taara pst alguse koos sealse haljasala ja teedega ning lisaks ka tänavaäärse parkimisplatsi. Lahendust vajav asukoht on oluline sõlm Tähtvere linnaosas, kust saab alguse linnaosa tsentraalne telg Taara pst näol. Arhitektuurivõistluse eesmärk oli leida arhitektuurne või skulpturaalne lahendus, et jäädvustada tunnustatud arhitekti ja kauaaegse linnaarhitekti A. Matteuse mälestust Tartu linnaruumis. Võistluse võidutööst oodati terviklikku maastikuarhitektuurset ja soovi korral skulpturaalset lahendust.

Tööd tuli esitada 18. maiks 2017. Tähtajaks esitati 8 tööd. Parimad kuulutati välja ja autorite nimedega ümbrikud avati 6. juunil 2017 raekoja saalis.

Tulemustest saab lugeda siit.


---
Idee tõi Tähtvere Seltsi tähtverelane Piret Tarto 24. mail 2016:

Arnold Matteuse monument Taara puiestee algusesse!

22. mail peeti Tähtvere Seltsi asutamiskoosolekut. Juba enne seda oli välja käidud mitmeid ideid, kuidas Tähtvere linnaosas elu paremaks muuta.
Üks mõte on, et Jakobsoni, Koidula ja Jannseni tänava ning Taara puiestee ristil võiks jõulude ajal olla ehitud kuusk. Praegused vanapaberi- ja pakendikonteinerid plaanitakse selleks viia Vaksali tänava äärde, kus nad ei riiva silma.
Mina aga sooviksin rääkida Taara puiestee algusosast, kus praegu on haljasala, mida hooldatakse, aga mis ei ole eriti funktsionaalne. Palun väga vabandust, kui ma neljajalgseid Tähtvere täieõiguslikke elanikke sellega kuidagi solvan. Asi on selles, et sel kolmnurksel haljasalal ei ole ühtegi pinki (nagu ka Taara puiestee tammealleel) ega mingit planeeringut.
Lisaks istumisvõimalusele võiks see haljasala kõnetada meid veelgi sügavamalt. Mõtlen Arnold Matteusele, kes koostas Tähtvere linnaosa planeeringu ja kelle projekteeritud on suurem osa sealsetest Teise maailmasõja eelsetest hoonetest.
Tema projekteeritud maju on muidugi kõikjal Tartus. Matteuse funktsionalistlikust loomingu ehk parimaks näiteks peetakse Kuperjanovi tänaval asuva korporatsiooni Ugala konvendihoonet.
Tõelise eestiaegse härrasmehe Matteuse väga suureks teeneks peetakse sedagi, et Tartu pikaaegse linnaarhitektina, ei lasknud ta sõjas hävinud majade kohale tekkinud tühimikke sovetlikke maju täis ehitada, vaid need kujundati parkideks.
Jõuliselt Tartu linna palet kujundanud Arnold Matteusel ei ole selles linnas ühtegi mälestusmärki.
Muidugi võib alati öelda, et legendaarse arhitekti parim monument on tema looming.
Ent pidades silmas, et tänavu möödub Arnold Matteuse surmast 30 aastat ja järgmisel aastal saab tema sünnist 120 aastat ning et peagi pühitseme Eesti Vabariigi 100. aastapäeva, tasuks mõtelda, kuidas jäädvustada Arnold Matteuse mälestus Tartus parimal ning nüüdisaegsel moel.
Minu arvates on selleks parim haljasala Taara puiestee alguses.

Piret Tarto. Tartu Postimees. 23. mai 2016